2013 Anneler Günü Kampanyaları

Annelerimizi o kadar çok seviyoruz ki, onlar için ne kadar çok kampanya yapsak az!  Bu anlamda sektörün tamamı da bizimle aynı fikirde olacak ki Anneler Günü kampanyaları açısından 2013 yılını çok bereketli geçirdik.

Dünyadan çok güzel iki örnekle Google ve Twitter’ın hazırlamış olduğu videolarla çalışmamızın açılışını yapmak isteriz. Global iki örnek verdikten sonra güzel ülkemizden nadide örnekler paylaşacağız.

Doodle’ları ile özel günlerimizi şenlendiren Google, bu sefer Doodle’dan öteye geçerek Anneler Günü’ne özel çok güzel bir video hazırladı. Anne ile çocukları arasındaki bağı anlatan video filminde Google Plus ve YouTube da görülüyor.

Ayrıca Google bu özel günü Twitter üzerinden #HeresToTheMoms hashtagi ile paylaşarak, annelerin paylaşımlarda bulunmasını sağlıyor.

Yayınlanma Tarihi: 06.05.2013

 

Bir keyifli iş de Twitter’dan geldi. Anneler Günü’nün yalnızca bir twitle kutlanmaması gerektiğini esprili bir şekilde anlatan videoyla, Twitter çok şık bir duruş sergiliyor.

Bu video ve videoya ilişkin paylaşımlar ise Twitter’dan #MothersDay hashtagiyle paylaşılıyor.

Yayınlanma Tarihi: 10.05.2013

 

Türkiye’de ise birbirinden farklı işlerle Anneler Günü’nü kutlayan markalar ve ajanslar, ağırlıklı olarak tercihlerini duygulara tercüman olan ve paylaşım ihtimali yüksek olan videolardan yana kullandılar.

Bizler de bu projelerin hepsini bir arada inceleyelim dedik . :)

teknosa-anneler-gunu

vodafone-anneler-gununuzu-kutlar

 

 

İşte markalara göre Anneler Günü projeleri!

Aras Kargo – Annemle Ben

Aras Kargo, Anneler Günü’nü Facebook sayfasından gerçekleşen bir uygulama ile kullanıcılarına ulaşıyor.  Anne sevgisini fotoğraflara taşıyan Aras Kargo, kullanıcılarından anneleriyle çekilmiş eski bir fotoğraflarını yeniden canlandırıp uygulamalarına yüklemelerini istiyor. Eski fotoğrafa en çok benzeyen fotoğraf karesini canlandıranlar ise anneleriyle birlikte gidecekleri bir kahvaltı kazanıyorlar.

Uygulama Facebook’a paralel olarak Twitter’da da paylaşılıyor.

Başlangıç tarihi: 07.05.2013

http://on.fb.me/15wC78A

araskargo

 

 

 Arzum – Anneme Ne Yapsam Az

Yapılan araştırmalara bakıldığında bu sene Anneler Günü’ne en çok yatırım yapan iki marka var: Arzum ve Bosch. Arzum hem TV’de yayınladığı reklam filmiyle hem de Facebook’ta gerçekleştirdiği uygulama ile Anneler Günü’nde reklama en fazla yatırım yapan markalardan biri olmayı başardı.

Reklamında beyaz arka planın üzerinde yer alan kırmızı Arzum yazısını Anne haline getiren marka herkese annesine hediyeden önce sevgilerini söylemelerini öneren sade bir reklamla karşımıza çıkıyor.

Arzum, Facebook sayfasından ise Anneme Ne Yapsam Az uygulamasını yayına aldı. Bu uygulamada kullanıcılara annelerine ne yapmak istedikleri şıklarla veriliyor ve kazanan isimler hem annelerini şaşırtma hem de onlara Arzum’dan alacakları ev aletlerinde %25 indirim kazanma şansı elde ediyor.

http://bit.ly/ZXSPGe

Başlangıç tarihi: 30.04.2013

 

arzumannemeneyapsam

 

 

Atasay – 2013 Anneler Günü Reklam Filmi

Atasay, Anneler Günü kampanyasını reklam filmi olarak tüketicileriyle paylaşıyor.  Aynı şekilde, ilgili reklamı  sosyal ağlardan da duyurarak kullanıcılarını bilgilendiriyor.

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, Youtube, TV

TV Yayın Tarihi: 01.05.2013

 

Avon – Anneme Teşekkürler (#annemetesekkurler)

Avon’un annelere teşekkür ettiği Facebook uygulamasında Avon’un kullanıcılar için hazırlamış olduğu cover görsellerinden birini seçip, mesaj hazırlanabiliyor. Bu mesajın yer aldığı haliyle cover photoyu kullanıcılar sayfalarından paylaşabiliyorlar. Uygulamada her 50 kişi Avon’un yeni ürünü Only Imagine parfüm hediyesi kazanıyor.

Uygulamanın Twitter ayağı ise Facebook ile paralel ilerliyor, #annemetesekkurler hashtagi kullanılıyor.

Başlangıç Tarihi: 19.04.2013

http://on.fb.me/10QEtqf

 

avonannemetesekkurler

 

 

Aygaz – Aygaz’la Anneler Günü’nde Büyük Düşünün

“Aygaz’la Anneler Günü’nde Büyük Düşünün” Facebook uygulamasıyla Aygaz, kullanıcılarına anneleri için fidan dikerek doğanın korunmasına yardımcı olup annelerine sevgilerini anlatmalarını sağlayan bir kampanya kurguladı. Aygaz aracılığıyla yapılacak sürpriz aramayla kullanıcıların anneleri yapılan sürprizden haberdar ediliyor.

Başlangıç Tarihi: 09.05.2013

http://on.fb.me/YziEyV

 

aygazannelergunu

 

 

Beko – Hiçbir Gün Bu Kadar Özel Olamaz

“Hiçbir sosyal ağ onun yerini tutamaz” sözünden hareketle Beko’nun hazırladığı reklam filmi, anneleri sosyal ağlarla kıyaslıyor ve sonunda eğlenceli bir video ortaya çıkıyor.

Yayınlanma Tarihi: 04.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, Youtube, Alkışlarla Yaşıyorum, İzlesene, Vimeo, Mynet, Ekşi Sözlük

 

Bosch Home Türkiye – Mutluluk Tarifleri

 

Bosch Home Türkiye’nin Facebook uygulamasında, içinde kazanan kullanıcının tariflerinin olduğu, kapağında annesiyle verdiği mutluluk pozunun bulunduğu dijital bir yemek kitabı yaratılıyor. Uygulamada kazanan kullanıcı annesiyle birlikte 2 gece 3 gün Antakya tatiline gitmeye hak kazanıyor.

 

Başlangıç Tarihi: 03.05.2013

http://on.fb.me/120P3xr

boschmutluluktarifleri

 

 

Bu uygulamanın yanında Bosch’un Anneler Günü Kampanyası reklam filmi de hem TV’de hem de sosyal ağlarda paylaşılıyor. Ürün tanıtımı ile birlikte Anneler Günü kampanyasının bir araya getirildiği bir reklam filmi olduğu görülüyor.

 

CarrefourSA – Anneler Günü Yarışması

 

Anneler Günü’ne özel yarışma yapan CarrefourSA, sorulan sorulara doğru yanıt veren her 100. Kişiye hediyeler veriyor.

Bu Facebook uygulaması ise markanın Twitter hesabından #benimannem hashtagi ile paylaşılıyor.

Başlangıç Tarihi: 03.05.2013
http://on.fb.me/11wp5a3

carrefoursaanneler

 

Cif  – Babama Sen Söylesene Anne

Çocukların annelerine en çok hangi cümleyi kurduklarını sorarak, elde edilen insighttan yola çıkılan videoda klasikleşmiş Anne-Çocuk sohbetlerinden bir demet izliyoruz.

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, Youtube, Alkışlarla Yaşıyorum, İzlesene, Vimeo, Mynet, Ekşi Sözlük

 

Dalin – Benim annem…

Bebek  bakımı denince akla ilk gelen markalardan olan Dalin, Anneler Günü’ne özel olarak kullanıcılarından Benim annem sözleri ile başlayarak annelerini anlatmalarını istedi. İlgili uygulamayı Facebook’tan duyuran marka, annelere yönelik mesajları mail üzerinden aldı. Bu mesajları ise Dalin Facebook sayfasından yayınlayarak kullanıcılarına teşekkür ediyor.

Başlangıç Tarihi: 09.05.2013

dalinanneler

 

 

Dyo – Annem Dyo Ki

Annelerin dillerine doladığı sözleri çocukları arasında meşhurdur. Dyo da bu durumdan yola çıkarak kullanıcılardan bu sözleri yazmasını bekliyor. Jüri tarafından seçilen sözlerden en çok beğenilenler ödüllerin sahibi oluyor.

http://on.fb.me/11IiFB2

Başlangıç Tarihi: 09.05.2013

dyoannelergunu

 

 

Fakir Ev Aletleri – Bu Şarkı Anneme

Fakir’in Anneler Günü kampanyasında Facebook uygulaması üzerinden kullanıcılar annelerine şarkı besteliyor ve anneleriyle paylaşıyorlar. Uygulamada her 200. kişi Fakir’den ev aleti kazanma şansı elde ediyor.

Başlangıç Tarihi: 03.05.2013

http://bit.ly/17W2and

 

fakirevaletlerianneler

 

 

Uygulama yayınlanmadan önce ise Fakir’in Anneler Günü reklam filmi de TV’den önce markanın Facebook sayfasından kullanıcılarıyla paylaşıldı. “Bizim için saçını süpürge eden annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun!” sloganıyla paylaşılan reklamda bir çocuğun çizimi ve konuşmasıyla annesine olan sevgisi ifade ediliyor ve çocuğun çizdiği resme Fakir Elektrik süpürgesi, anneleri en çok mutlu edecek hediye olarak resmediliyor.

http://on.fb.me/13XrUhl

Yayınlandığı Kanallar: Facebook ve Youtube

 

 

İstinye Park – Size En İyi Kim Bakar?

Geçici annelik görevini benimsemiş görünen cast ekibiyle, İstinye Park’ta alışveriş yapan insanlara yapılan bu şaka ve onların bu tavırlara verdikleri tepkiler eğlenceli bir viral oluşturdu.  Cast ekibi viralin sonunda kendilerini açığa çıkardılar ve sonunda bu eğlenceli videoyu oluşturdular. İstinye Park’a da bu keyifli virali sosyal ağlardan yayınlamak kalıyor.

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter ve Youtube

 

 İzlesene.com – Annem Bana Der Ki

Çocukların en masum halleriyle annelerini konuşmasını sağlayan izlesene.com, çocukların  annelerini anlattıkları videoları yayınladı. Ortaya çok sempatik videolar çıktı.

İzlesene.com,  Anneler Günü’nü Twitter’da da #annembanaderki hashtagini kullanarak kutluyor.

Başlangıç Tarihi: 09.05.2013

Anne Yemeği #AnnemBanaDerki | izlesene.com

Anne Sözleri #AnnemBanaDerki | izlesene.com

 

Kamil Koç – İlk Yol Arkadaşım

“Her yolculuğunuzda annenizin de sizinle birlikte yola çıktığını hiç unutmuyoruz.” Sözüyle yola çıkan ve annelerin çocuklarının yollardaki ilk yol arkadaşı olduklarını belirten Kamil Koç, duygusal bir videoyla Anneler Günü’nü kutluyor.

Paylaşımlar, Twitter’dan #ilkyolarkadasim hashtagiyle paylaşılıyor.

Yayınlanma Tarihi: 09.05.2013

Yayınlandığı Kanallar:  Facebook, Twitter,izlesene.com, Dailymotion, Vidivodo

 

 

Kanyon – Tuğba Ünsal’la Anneme Hediye

Facebook ve Twitter üzerinden duyurulan etkinlikte, 11 Mayıs Cumartesi günü çocuklar Tuba Ünsal’la annelerine takı tasarlarken, anneleri de bu sırada Kanyon’da alışveriş keyfi yaptılar.

http://on.fb.me/12nMbwe

 

kanyonannelergunu

 

 

King – Kral Bir Kahvaltı Neler Yaptırır?

“Kral Bir Kahvaltı Neler Yaptırır?” sloganıyla eğlenceli reklamlarını Anneler Günü ile birleştirdi. Kahvaltının önemine ve kazandırdığı yeteneklere dikkat çeken reklamda ilginç diyaloglarla karşılaşıyoruz. :)

Yayınlanma Tarihi: 24.04.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, Youtube, Alkışlarla Yaşıyorum, İzlesene, Vimeo, Mynet, Ekşi Sözlük

 

Marka, Facebook sayfasında da bu kampanyanın devamını getirip, kullanıcılardan annelerinin kahvaltısını çekip uygulamaya yüklemesini istedi. Uygulamada en beğenilen kahvaltı sofrasının kazananları King ürünlerine sahip oluyor.

Başlangıç Tarihi:  07.05.2013

http://on.fb.me/140GioG

 

kingannelergunu

 

 

Koçtaş – Türkiye’nin Anne Profili

Koçtaş, oluşturduğu Facebook uygulaması üzerinden kullanıcılardan nasıl bir anneye sahip olduklarını belirlemelerini istiyor. Bu noktada, kullanıcılar sorulara yanıt vererek annesinin profilini oluşturabiliyor. Uygulama, Twitter’da #terliksianne #pimpiriklianne #ovenanne  #ajananne #doyurananne hashtagleri ile paylaşılıyor.

Başlangıç Tarihi:  08.05.2013

http://on.fb.me/17W81cb

 

koctasanneler

 

 

MediaMarkt – Media Markt Anneler Günü

MediaMarkt, Anneler Günü’ne özel kampanya tanıtımını özel bir reklamla gerçekleştirdi. Kampanyanın tanıtımı yine markanın yüzü olan Metin Şentürk tarafından gerçekleştiriliyor.

Yayınlanma Tarihi: 08.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, Youtube

 

 Milupa – Milupa Aptamil Anneler Gününüzü Kutlar

Duygusal bir videoyla anneliğin önemini güzel bir şekilde anlatan reklamlardan biri de Milupa’ya ait.  “Doğduğumuz günden beri annelerimizin eli hep üstümüzdedir” tabirini kullanarak duygusal videosunu pekiştiren Milupa, Facebook sayfasından da bu reklamını sürekli olarak duyuruyor, Twitter’da da #tesekkurleranne hashtagi ile ilerliyor.

Yayınlanma Tarihi: 09.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, Youtube

 

Mudo – Sen Annenden Ne Öğrendin?

Mudo, oluşturduğu mikrositeden kullanıcıların annelerine duygu yüklü bir mesaj hazırlayıp, mesajlarını Vine videosu veya Instagram fotoğrafı ile paylaşmaya çağırıyor. Twitter’da da #benannemden hashtagi ile paylaşımlar yapılmaktadır.

http://bit.ly/15Of8oN

Yayınlanma Tarihi: 07.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook,Twitter,Vine,Instagram

 

mudoannelergunu

 

 

Ofçay – Efsane Anne Sözleri

“Efsane Çay” olarak pazarlama stratejisini sürdüren Ofçay, Anneler Günü’nde kullanıcılarından annelerinin efsane sözlerini Facebook’tan mesaj olarak paylaşmalarını istiyor. Jüri tarafından en beğenilen 3 efsane sözün sahibi hediyeleri kazanıyor.

Twitter üzerinden de #efsaneannesozleri hashtagiyle paylaşımlar yapılıyor.

Yayınlanma Tarihi: 06.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook

ofcayannelergunu

 

 

OMO Türkiye  – Süper Kahraman Anneler 

En etkili kadın markalarından olan OMO, Facebook sayfasından paylaştığı sorularla kullanıcılarından çocuklarıyla birlikte yaptığı etkinlikler ve kendi tutumları hakkında tüyolar toplayarak bir infografik oluşturdu. Renkli tasarımıyla dikkat çeken infografikle Süper Kahraman Anneler’in, Anneler Günü kutlanıyor.

http://on.fb.me/13PDACP

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter

omoannelergunu

 

 

Pınar Labne – Ya anne yaa

TV’de yayınlanan, sosyal ağlarda da markanın ajansı Alametifarika’nın hesabından izlenebilen, Pınar Labne’nin Anneler Günü reklam filmi anne ve kızı arasındaki sevimli atışmaları izlemeyi sağlıyor. Reklamda yer alan anne, Pınar Labne’li börekleri,  evlerine misafir gelen kızının arkadaşıyla birlikte yemesi için kızının odasına götürüyor. Kızının arkadaşının börekleri beğenip arkadaşlarına haber vermesi sonucunda eğlenceli bir hal alıyor.

 

Profilo – Ben Annemi Özledim

Anneler Günü’nde en çok beklenen markalardan biri olan Profilo, bu yıl duygusal bir videoyla arz-ı endam etti. Üniversite yaşamında öğrenci evi fikrinden yola çıkarak hazırlanan videoda, anne özlemi ön plana çıktı. “Ben Annemi Özledim” türküsünün anne ve çocukları tarafından söylenmiş versiyonuyla ve renkli öğrenci evi görüntüleriyle keyifli bir video izleme şansı elde ediliyor.

Video, Twitter’dan da #benannemiozledim hashtagi ile paylaşılıyor.

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, TV, Youtube

 

Tefal – Annem Ağlamasın

Bir video da Tefal’den geliyor! Okul günlerinden düğün gününe kadar annelerin çocuklarının yanlarında olduğu ve göz yaşı döktükleri anlardan bölümler sunulan videonun ikinci yarısında Tefal, annelerin hassasiyetten dolayı ağlamalarına engel olamayacaklarını ancak soğan doğrarken bunu engelleyebileceklerini belirtiyor. Böylece reklamda hem Anneler Günü kutlanmış oluyor hem de ürün tanıtımı gerçekleşmiş oluyor.

Yayınlanma Tarihi: 03.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, TV, Youtube

 

Teknosa – Son Teknoloji Annem

Teknosa,  Anneler Günü’nde annelerin hepimizin aşina olduğu özelliklerini son teknoloji ürünlerin özellikleriyle kıyasladığı  “Son Teknoloji Annem” kampanyasını “Teknolojide ne varsa annelerimizde daha fazlası var” sloganıyla destekledi.

Teknosa’nın Facebook sayfasından paylaşılan ve sonrasında da TV’de de yer alan reklam oldukça eğlenceli sahneleri de barındırıyor.

Reklam filmi Twitter’da #sonteknolojiannem hashtagi ile paylaşılıyor.

Yayınlanma Tarihi: 02.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, TV, Youtube, Alkışlarla Yaşıyorum, İzlesene, Vimeo, Ekşi Sözlük, Dailymotion, Mynet

 

Turkcell – Annelerimizin Çekim Alanından Ayrılmayalım

Bir duygusal reklam filmi daha! Turkcell,  annelerin çocukları kaç yaşında olursa olsun her zaman yanında olması fikrinden yola çıkarak hazırladığı reklam filmini birçok kanalda yayınlıyor.

Reklam filmi Twitter’da #annelerhisseder hashtagi ile paylaşılıyor.

Yayınlanma Tarihi: 09.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, TV, Youtube

 

Vodafone Türkiye – Anneler Gününüz Kutlu Olsun

BKM Mutfak oyuncularıyla reklam serilerini çeken Vodafone Türkiye, ekibin skeçlerinde de sıklıkla yer verdikleri annelerinin taklitlerinin yer aldığı eğlenceli bir reklam filmi paylaşıyor.

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, izlesene.com, Youtube, Alkışlarla Yaşıyorum, Ekşi Sözlük

 

Yandex Türkiye – Anneme Sorsalar

“Bazı soruların cevabı sadece annemizdedir.” Fikriyle yola çıkarak hazırlanan videoda, Yandex’te anne sözlerinin cevapları aranıyor ancak videonun sonunda bu cevapları almak için kullanıcıları annelerine yönlendiriyorlar.

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, Youtube, Vimeo

 

 Youth Republic – Anne Ben Ne İş Yapıyorum?

Reklamcı annelerinin en genel özelliklerinden biri olan “çocuklarının ne iş yaptıklarını bilmeme”  durumunu gözler önüne seren Youth Republic videosu, ekibin ve annelerinin samimi ve eğlenceli tavırlarıyla keyifle izleniyor.

Yayınlanma Tarihi: 10.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter, Youtube, İzlesene, Ekşi Sözlük

 

 

Yumoş

Yumoş’un Facebook üzerinden paylaştığı Anneler Günü videosunda markanın ayıcığının yer aldığını görüyoruz. Dünya Turu sırasında Türkiye’ye gelen Yumoş Ayısı’nın annelere çiçek verdiği, çocuklara sarıldığı ve oyunlar oynadığı sahnelerin toplamından oluşan video son derece sempatik bir Anneler Günü videosu olarak yer alıyor.

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2013

Yayınlandığı Kanallar: Facebook, Twitter

 

Bu kadar video yayınlanınca ve paylaşımlar çok yüksek sayıları buldukça bunların paylaşımlarını incelemeden duramadık. Videoların Facebook’taki paylaşım oranlarını da paylaşarak yazımızı sonlandırıyoruz. :)

 

 

 Leave a Reply